Финансово-стопанската професионална гимназия „Васил Левски” – Монтана е първото търговско и първото средно професионално училище в Северозападна България.
Изборът на нашия град за седалище на училището не е случаен. Град Фердинанд е търговски център на добитък, дървен материал, зърнени храни и други стоки. В града има развито банково дело и модерно селско стопанство. Тези предпоставки спомагат за откриването на търговско училище в това населено място. Инициатор за създаването му е Васил Рачков. Той и други общински представители подготвят доклад към министъра. Дребните търговци, занаятчии и селяни са заинтересовани да се открие училище, което да подготви децата за търговска, отчетническа и чиновническа дейност.
Училището е открито през 1921 г. с Решение на Министерството на търговията, промишлеността и труда като Нисше училище за търговия и кооперативно дело. Учебните занятия започват 26 ученици, подготвяни от педагози с висше европейско образование. Курсът на обучение е двегодишен. След преименуването му в Практическо-търговско училище през 1924 г. обучението става тригодишно. Общинският съвет в града приема единодушно решението на Министерството.
В първата учебна 1921/1922 година учениците със завършено третокласно образование застават пред сградата на своето бъдещо училище. Занятията започват в бившата Китанова фурна, намираща се в близост до учебната сграда на класното училище в града. На мястото, където са били пещта и тезгяхът, се установява класната стая, а там, където се меси хлябът – учителската стая. В класната стая се влиза направо от уличния тротоар. За учениците се доставят стари чинове, а за учителската стая – стол, маса и печка.
През 1932 година училището се мести от Китановата фурна в Дядо-Минчовата академия. Това е частна сграда зад днешната Природо–математическа гимназия. Средното училище продължава своето оцеляване и развитие.
В следващите години бушува Втората световна война . Училището оцелява въпреки трудните условия. Учители и ученици са съпричастни към проблемите на войната и участват в акции за събиране на помощи за български и германски войски.
Името на училището претърпява ново изменение през 1943 г. – Държавна търговска и стопанска гимназия, наричана „Цар Борис ІІІ”. Промените в страната през 1944 г. се отразяват и върху гимназията.
По предложение на директора Марин Гьошев и с решение на Учителския съвет от 04.04.1947г. училището приема за свой патрон Васил Левски и честването на патронния празник се провежда ежегодно на 19 февруари.
Работата на училището по европейските проекти стартира през 1994 г. с реализацията на Българо-австрийския образователен проект, насочен към внедряване на учебно-тренировъчните фирми в образователния процес. Финансово-стопанската професионална гимназия „Васил Левски“ – Монтана е едно от петте пилотни училища, реализирало проекта. На 6.12.1996 година в техникума се открива и учебно–тренировъчен център.
От 2004 година училището е инициатор по проекти на „Леонардо да Винчи“, „Сократ“, „Коменски“, а от 2014 г. и по програма „ЕРАЗЪМ +“. За периода 2004–2022 г. над 250 ученици са осъществили трансгранична практика и са получили сертификат EUROPASS.
Разширеното чуждоезиково обучение дава възможност за взаимни посещения с ученици от други държави, учебни стажове, посещения за опознаване и др. Спортните изяви също не са чужди за гимназията. През годините волейболните и баскетболните отбори са носили сребърни и златни медали на училището. През 2014 и 2015 година нашите спортисти участват на Световните ученически игри в Португалия и Франция.
Днес Финансово-стопанската професионална гимназия „Васил Левски“ е модерно учебно заведение, работещо по международни образователни проекти и подготвящо млади хора, отговарящи на всички изисквания, които съвременните мениджъри предявяват: добра компютърна грамотност, чуждоезикова компетентност, делови качества, комуникативност и икономическа култура.
Училище, което отговаря на предизвикателствата на новия век за изграждане на професионални компетенции и ключови квалификации, конвертируеми на пазара на труда в България и Европа. Училище с бъдеще!