|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Име на проекта: Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа (ИДЕЯ)
Проект № 2007CB16IPO006-2011-2-129
Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски” – Монтана е бенефициент по схема за безвъзмездна финансова помощ по проект ИДЕЯ - „Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа” по програма за Трансгранично сътрудничество „България-Сърбия”, съгласно Договор № 2007CB16IPO006-2011-2-129 на Министерството на регионалното развитие по Инструмента за присъединителна помощ (ИПП) на ЕС, Приоритетна ос 2.3 Действия „От хора за хора”. Проектът е на обща стойност 99 206,59 евро.
В одобреното проектно предложение ФСГ „Васил Левски” - Монтана е водеща организация, а партньор е Гимназия „Светозар Маркович” - Ниш, Сърбия.
Общата цел на проекта е да подобри личностното и социално развитие чрез стимулиране на социалното сътрудничество между ученици и учители от два гранични региона и да осъществи нови модели на обучение в училищата. Тя ще бъде постигната чрез осъществяване на следните специфични цели: 1) създаване на гъвкава училищна среда, отговаряща на потребностите на учениците и променящия се пазар на труда; 2) Подобряване на социалните умения на учениците и учителите в съответствие с повишаване на толерантността и взаимното разбиране и уважение; 3) Създаване на социална трансгранична мрежа между българско и сръбско училища с цел обогатяване на социалните практики и повишаване на капацитета на училищата да разрешават актуални проблеми.
Дейностите по проекта предвиждат извършване на анализ на социалните очаквания и потребности на учениците от девети клас, разработване на тренинг план и провеждане на тренинги. Учениците ще бъдат обучени в социални умения, като: умения за разрешаване на конфликти, комуникативни умения, лидерски умения, умения за презентиране. Предвиждат се трансгранични срещи в България и Сърбия, изграждане на трансгранични центрове в двете училища, за да се осигури устойчивост във времето.
Резултати от проекта: 1) Учители с обогатен капацитет да подготвят ученици за техния бъдещ професионален живот; 2) Осъществено трансгранично сътрудничество между две училища с цел намиране на решения на общи проблеми и осигуряване на социално и личностно развитие; 3) Увеличен брой на ученици с отлични знания в областта на социалните и личностни умения – придобити ключови умения; 4) Създадени трансгранични центрове за личностно и социално развитие и сътрудничество между ученици и учители; 5) Обагатен капацитет на две училища в стимулиране на личностоното и социално развитие; в управление на проекти, финансирани от Европейския съюз и в решаване на проблеми чрез създаденото партньорство.
Проектът стартира на 06.02. 2014 г., срокът за изпълнение на всички предвидени дейности е 12 месеца, а приключването е не по-късно от 05.02.2015 година. Управлението на проекта е предвидено да се осъществи от ФСГ „Васил Левски” - Монтана.
Анализ на социалните очаквания и потребности на учениците и учителите от ФСГ "Васил Левски" - Монтана и Гимназия "Светозар Маркович" - Ниш
Analysis of social expectations and necessities of students and teachers of Vasil Levski High-school of Finance and Economics, Montana and Svetozar Markovic Grammar school, Nis
| |
|
|
Трансгранична среща в Монтана
В навечерието на предстоящите коледни и новогодишни празници Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски“ – Монтана е домакин на Tрансгранична среща по проект „Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа“ (ИДЕЯ). Училището е водеща организация, а партньор в проектните дейности е Гимназия „Светозар Маркович“- Ниш, Сърбия.
В периода от 10 декември до 12 декември 2014 година 12 ученици, 8 преподаватели и управляващия екип на проекта от сръбска страна са посрещнати по стар български обичай с хляб и сол от учители и ученици от ФСГ „Васил Левски“ - Монтана.
С гордост ръководителят на проекта и директор на училището госпожа Теменужка Кисьова запозна партньорите с историята на най-старото професионално училище в Северозападна България, което е основано през далечната 1921 година. Посредством осъвременената си материална база, вече 93 години училището успешно пише своята педагогическа и професионална биография. Значимо място в нея намират дейностите на гимназията по редица европейски и международни проекти и програми, като част от тях е и проектът по програма за Трансгранично сътрудничество „България-Сърбия“, съгласно Договор№ 2007CB16IPO006-2011-2-129 на Министерството на регионалното развитие.
Презентациите по време на всички дейности от тридневната трансгранична среща са подготвени и представени от учениците и преподавателите на ФСГ „Васил Левски“ – Монтана, които са обучавани в постоянно и трайно социално сътрудничество помежду си, както и в развитие на успешни модели на сътрудничество с бизнеса, местните структури и родителската общност.
Създадените приятелства между участниците в трансграничните срещи продължават и по време на съвместните вечери, които са допълнени с богата и разнообразна музикална програма. Ученици от различни клубни форми- певчески и танцови формации, показаха своите възможности и дарби пред гостите от Ниш.
За организираните и проведени до момента обучения и тренинги, участниците в двете трансгранични срещи учители, ученици и екип по проекта получиха сертификати с този документ за работата си по проект „Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа“ (ИДЕЯ) 44 участници от двете партниращи училища допълниха портфейла от документи с още един, който ще има значение за тяхното кариерно развитие.
Екипът по проекта организира туристическа обиколка на града и региона, за да се запознаят гостите от Ниш с историческите и културни забележителности и да усетят духа и атмосферата на мястото, в което живеем. В ролята на гид бяха учениците от специалност „Организация на туризма и свободното време“ и техните учители.
| |
|
|
Трансгранична среща в Ниш
Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски“ – Монтана е водеща организация в управлението на проект „Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа“ (ИДЕЯ). Партньор в проектните дейности на училището е Гимназия „Светозар Маркович“ - Ниш, Сърбия.
За реализиране на общата цел на проекта, която е подобряване личностното и социално развитие чрез стимулиране на социално сътрудничество между ученици и учители от двата гранични района, в периода 06.11.2014 г. - 08.11.2014 година е реализирана визита в партньорското училище. Екипът по проекта, осем учители от ФСГ „Васил Левски“ - Монтана и 12 ученици от десетите класове активно се включиха в проектните дейности.
Чрез изградените и функциониращи трансгранични центрове във ФСГ „Васил Левски“ - Монтана и гимназия „Светозар Маркович“ - Ниш се осъществява обучение и тренинги на ученици и учители от партниращите си училища.
По време на трансграничната среща се търсят пътища и начини, чрез които да се стимулира и повиши социалното сътрудничество между ученици и учители от двата гранични региона. Обект на внимание на педагогическата колегия е установяване и прилагане на нови модели на обучение в училище, които да спомогнат за повишаване на личностните и социални умения на учениците. По този начин младите хора ще притежават нови ключови умения, които ще ги подпомагат в бъдещото кариерно развитие и ще ги направят конкурентни на пазара на труда. Учениците са обучени в социални умения като: умения за разрешаване на конфликти; комуникативни умения; лидерски умения; умения за презентиране и представяне на продукти.
ФСГ „В. Левски“ – Монтана има опит в работата по различни проекти и национални програми. Реализирането на дейности по проект „Индивидуално развитие чрез окуражаване и подкрепа“ (ИДЕЯ) ще подпомогне и подкрепи работата на училищното ръководство по проект на МОН - „Самооценяване в професионалното образование“. При някои от критериите за оценка на професионалното образование ще се използват придобитите компетенции от учителите и учениците, които са взели участие в проведените тренинги и обучения.
Взаимните ползи от съвместната работа на двете училища са факт. По време на трансграничната среща се създадоха нови приятелства: между учителите, учениците, както и между останалите членове на училищните колективи. Екипът по проекта залага на това, че контактите продължават и тепърва ще търпят развитие във времето, като по този начин се постига устойчивост на проекта и мултиплициране на резултатите.
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Придобиване на предприемачески умения в туризма - добавена стойност за реализация на трудовия пазар и възможност за самонаемане
Новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“ стартира през 2014г. и се базира на интегриран подход, който гарантира ефективно взаимодействие между всички сектори в областта на образованието, обучението, младежта и спорта. Тя подкрепя дейности в сферата на: училищното образование, висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни, младежкия сектор.
Целта на образователната мобилност е посредством транснационалното сътрудничество и натрупания опит да се повишава качеството на професионалното образование и обучение, да се поощряват иновациите и да се разпространяват добрите професионални практики и системи в Европа.
ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОЕКТА Е:
Усъвършенстване на придобитите до момента професионални умения чрез взаимодействие между образователните институции и производствената среда и внасянето на европейски похват в обучението за по-голяма конкурентноспособност на трудовия пазар.
СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА СА:
- Повишаване на професионалните компетенции в областта на предприемачеството и придобиване на качествено нови компетенции в областта на организацията и мениджмънта в туризма;
- Придобиване на европейски, доказан опит;
- Повишаване на конкурентноспособността в Обединена Европа;
Преки ползватели на проекта ще бъдат 20 ученици в етап на първоначално професионално образование на възраст 16-19 години /10 и 11 клас/ , обучаващи се във ФСГ „В. Левски“, гр. Монтана по специалност “Организация на туризма и свободното време“, „Икономика и мениджмънт“, „Банково дело“, „Бизнес администрация“,“ Електронна търговия“.
Практическото обучение ще се проведе в Португалия, Апулия, област Брага.
Партньор по проекта и организатор на практиката е Intercultural Association Mobility Friends (I.A.M.F.) – най-голямата организация за европейски проекти в Португалия. Мобилността ще бъде с продължителност 4 седмици и ще бъде проведена през м. юни – юли 2015 г.
Информация за кандидатстване: тук
Презентация
| |
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Учебно - тренировъчен център за непрекъснато професионално обучение на възрастни
|
Министерство на Труда и социалната политика
Национална Програма ФАР 2006
Програма BG 2006/018-343.10.01 -
“Развитие на човешките ресурси и насърчаване на заетостта” |
|
07.08.2009г. - Прессъобщение във връзка с приключило обучение на курсисти по професии "Готвач" и "Продавач-консултант"
07.08.2009г. - Презентация от първата пресконференция по проекта
31.08.2009г. - Презентация от втората пресконференция по проекта
27.11.2009г. - Прессъобщение от проведена кръгла маса
27.11.2009г. - Презентация от проведена кръгла маса
Конкретната цел на проекта е доразвиване на съществуващия училищен Учебно - тренировъчен център, в който ще бъдат обучени 51 безработни лица, 10 от които отпаднали ученици без професионална квалификация от средните училища в Северозападния регион – Монтана и съседните общини с висока безработица – Вълчедръм, Якимово, Медковец регистрирани в бюрата по труда. С този проект ще се създадат условия за увеличаване и подобряване квалификацията на безработните в целевия регион. Обучението ще се провежда в среда, близка до реалните производствени условия по професиите “Хлебар”, “Сладкар”, “Готвач” и “Продавач-консултант”. Ще бъде предоставена и възможност за провеждане на учебна практика в специализирано Професионално училище, каквото е ФСГ „В.Левски”- Монтана, в рамките на модерно оборудвани помещения, отговарящи на реалната производствена среда. Обучението ще бъде осъществено от ФСГ “В.Левски” по утвърдени учебни планове и ще приключи след успешно положени квалификационни изпити със Свидетелство за професионална квалификация. Съгласно условията на проекта по време на обучението си бенефициентите ще получават стипендия.
Продължителността на дейностите по проекта е 12 месеца.
Партньор по проекта е Търговско-промишлена палата – Монтана.
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Създаване на съвременна учебна среда за практическо обучение на ученици
|
Национална програма “Модернизиране на системата на професионалното образование” |
По проект “Създаване на съвременна учебна среда за практическо обучение на ученици”, финансиран от Национална програма “Модернизиране на системата на професионалното образование” на Министерството на образованието и науката, предстои да бъде разширена и обновена учебно-производствената база на училището. Идеята на настоящия проект е продиктувана от необходимостта младите хора в начално професионално образование, които са придобили определени теоретични познания в областта на технологията на храната и ресторантьорството, да ги приложат на практика в реална производствена среда.
Със средства от програмата ще бъде закупено следното оборудване: газова печка с фурна на ток, скара, фритюрник, фурна за пици, тестомесачни машини, хладилно оборудване, пекарни. Допълващото съфинансиране ще бъде осигурено от фирма “Принцес Н” ООД, гр.Монтана, която е партньор по проекта. Гимназията има сключен едногодишен договор за практическо обучение на ученици с фирмата, съгласно който се осигуряват:
• 23 работни места за ученици от специалност “Кетъринг” в новоизградено, модерно оборудвано Предприятие за производство на месорастителни и растителни готови храни;
• 26 работни места за ученици от специалност “Кетъринг” в заведения за бързо хранене;
Подписаният договор гарантира настаняването на учениците на реални работни места за провеждане на производствената практика, а новото оборудване на училищните работилници ще даде възможност за провеждане на ефективна учебна практика в училище.
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Униформата – единство в многообразието
|
Национална програма “Училището-територия на учениците”
Модул „Ритуализация на училищния живот” |
Целта на проекта е въвеждане на на система от символи и възраждане на училищната традиция за носене на ученическа униформа и емблема на училището. Партньор е Училищното настоятелство, което участва във всички комисии и осигурява съфинансиране. Дейностите по проекта предвиждат изработване на униформа, състояща се от:
• сако, пола, блуза и фишу за момичета;
• сако, панталон, риза и вратовръзка за момчета;
• отличителен знак – емблема.
Предстои организиране и провеждане на тръжна процедура за избор на фирма-изпълнител.
Носенето на естетически красиви, елегантни и удобни ученически униформи ще стане белег на отличителност и представителност и ще засили усещането за принадлежност към гимназията.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Култура на свободното време
|
Европейски Социален Фонд 2007 – 2013 г.
Република България
Министерство на образованието и науката
Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”
Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001/07/4.2-01 |
|
Предвидените дейности по проекта обхващат всички ученици от Финансово-стопанска гимназия “Васил Левски” и дават възможност за целогодишното им ангажиране. Идеята е да се изучи фолклора на родния край, да се развият училищни формации /Вокална фолклорна формация, Танцова формация “Българка”, Модерен балет, Поп формация, Арт студио/ и като краен продукт да се реализира спектакъл-мюзикъл “Магия от Северозапада”.
Партньори по проекта са Училищното настоятелство и Сдружение с нестопанска цел “Младежки порив за бъдещето”.
Обща цел:
Обединяване на учениците от ФСГ ”В.Левски”, с дарби в словесното, песенното и танцовото изкуство, в ученически център за пълноценно осмисляне на свободното време и създаване на иновационен продукт мюзикъл “Магия от Северозапада”
Специфични цели:
• Откриване и развитие на ученици с изявени дарби;
• Създаване модели на общуване и умения за работа в екип;
• Изготвяне и представяне на мюзикъл “Магия от Северозапада”
• Популяризиране и мултиплициране на резултатите от проекта.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Българо–австрийски образователен проект
През 1992 година започва сътрудничеството между България и Австрия в сферата на реформиране на икономическото образование чрез т. нар. Българо-австрийски образователен проект.
Успешно бяха осъществени разнообразни дейности за подобряване на инфраструктурата и на качеството на образование в средните икономически училища и най-вече в петте пилотни училища в София, Монтана, Стара Загора, Бургас и Варна. На първо място беше въведен нов Учебен план, включващ обучение чрез “Учебно–тренировъчна фирма”. В резултат от това вече няколко хиляди ученици завършиха образование по австрийски модел, т.е. по учебния план за специалността “Икономика и мениджмънт”. Декретът на австрийското министерство на образованието, който те получават, удостоверява завършената от тях училищна степен.
Изключителните резултати от сътрудничеството между България и Австрия дадоха тласък за осъществяването на проекта ECO NET, чиято цел е да подпомогне създаването и дейността на учебно-тренировъчните фирми в Югоизточна европа и от 2001 година в рамките на този проект беше поставено началото на партньорство с Албания и Румъния.
Първата учебно–тренировъчна фирма във ФСГ “Васил Левски” е създадена през 1996 година като през тази форма на обучение са преминали над 380 ученика. От 2004/2005 уч. година е въведена и нова специалност “Предприемачество и мениджмънт” чрез която учениците могат също да се докоснат до работата в УТФ.
Учебно–тренировъчната фирма е симулирано, виртуално, фиктивно копие на реална фирма, в която учениците сами могат да извършват и тренират всички дейности на реалната фирма с изключение на реални пари, продукция или услуги. Обучението се извършва в учебно–тренировъчен център в училището – помещение, оборудвано и обзаведено с подходящи мебели и техника за извършване на търговско – икономически операции, симулиращи дейността на предприятие от реалната стопанска практика. Всяка година учениците участват на национални и международни панаири на учебно–тренировъчните фирми, които им дават възможност за лични и делови контакти с партньори от страната и чужбина.
Чрез обучение в УТФ учениците придобиват ключови квалификации като умение за работа в екип, мрежово мислене, езикова компетентност изграждащи у учениците професонална мобилност и гъвкавост – изискване на международния пазар на труда. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тема на проекта: Проект на Ротари клуб Кицбюел (Австрия) и Ротари клуб Монтана (България) за обмен на ученици
Цел на проекта: Подпоматането на взаимното разбирателство на младежите от Западна, Средна, Източна и Югоизточна Европа, чрез организирането на обмен на ученици от:
Проектът
-
Предлага на младежите възможността да добият представа относно икономическите, социалните и културни структури в държавата партньор;
-
Лансира взаимното разбирателство между участниците от двете страни;
-
Задълбочава социалния им ангажимент;
Обменът през тази учебна година беше осъществен от 12 до 23 юни 2007 г. Участие взеха 26 ученика от ФСГ “Васил Левски” – Монтана, от специалностите “Икономика и мениджмънт” и “Предприемачество и мениджмънт, Х и ХІ клас.
По време на престоя в Кицбюел (Австрия) учениците имаха възможността да:
- практикуват и усъвършенстват знанията иуменията по немски и английски език;
- се опознаят и сближат с ученици от Западна Еевропа;
- се запознаят с образователната система, материално-техническата база, формите и методи на обучение в Търговска академия Кицбюел;
- придобият нови знания за икономиката, културата, историята и начина на живот в партниращата страна;
- се приобщят към единните Европейски ценности.
Целите на проекта бяха осъществени чрез:
|
|
|
|
|